Almanya kabul etti sınır dışı işlemler hızlandırılıyor

Almanya kabul etti sınır dışı işlemler hızlandırılıyor

ALMANYA- Meclis kabul etti, sınır dışı işlemleri hızlandırılıyor

Almanya'da Fedaral Meclis iltica başvurusu reddedilenlerin sınır dışı işlemlerini hızlandıran yeni yasa tasarısını onayladı.

Almanya'da Federal Meclis, İçişleri Bakanı Nancy Faeser'ın hazırladığı, iltica başvurusu reddedilenlerin sınır dışı işlemlerinin hızlandırılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

“Geri Dönüşü İyileştirme Yasası” olarak adlandırılan yasa böylece yürürlüğe girmiş oldu.

Federal Meclisin onayıyla yürürlüğe giren yasa, polisin arama yetkilerini genişletirken sınır dışı öncesi gözaltı merkezine yerleştirilmiş kişilerin gözaltı süresinin 10 günden 28 güne çıkarılmasını da temin ediyor.

Bu uygulama ile hakkında sınır dışı kararı verilmiş kişilerin kaçmasının engellenmesi amaçlanıyor.

Düzenleme ayrıca suçluların, tehlikeli kişilerin, organize suç örgütü üyelerinin ve kaçakçıların sınır dışı edilmesini de kolaylaştırıyor. Suç örgütlerinin yabancı üyelerinin ise kişisel yargılama sürecinden bağımsız olarak sınır dışı edilmesi planlanıyor.

Yardımlar düşürülecek

Yeni yasayla birlikte sığınmacılara yapılan yardımlar azaltılırken, kabul merkezinde ikamet zorunluluğu olanların dokuz ay yerine altı ay sonra çalışmalarına olanak sağlanacak.

Tasarıya iktidar ortağı Yeşiller'den bazı milletvekillerinin yanı sıra muhalefetteki Hıristiyan Birlik partileri CDU/CSU ile sağ popülist Almanya için Altnernatif (AfD) partisi ret oyu kullandı. Ancak koalisyonun oy çokluğuyla yasa Meclis'ten geçti.

Hem Başbakan Olaf Scholz hem de İçişleri Bakanı Faeser, sınır dışıların hızlandırılması gerektiğine dikkat çekmişti.

Faeser parlamentoda yaptığı açıklamada, “Bu yasa tasarısı iki esas nokta üzerinde temelleniyor. Birincisi önemli güncellemeler içeriyor, gelecekte insanların kaybolmasının ve sürgün edilmesinin önüne geçeceğiz, ikincisi ise onları tanımış olacağız, sürgün yerine kimlik vermiş olacağız” dedi.

Öte yandan Almanya’da yasanın yenilenen hali ile Alman vatandaşlığına başvuranlarda aranan en az sekiz yıl Almanya'da ikamet etmiş olmak şartı beş yıla indirildi.

Bu süre "özel uyum başarısı" halinde üç yıla da indirilebiliyor. Birden fazla vatandaşlığı olan, Almanya’da çocuk sahibi olan biri beş yıl sonra Alman vatandaşlığı alabilecek.

“Burada kalacağız”

Almanya Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Reem Abali Radvan ise konuya dair, “20 milyon kişi yabancı. Biz burada kalacağız ve burası bizim de vatanımız” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Alman muhalefeti ise vatandaşlık verilmesini sert bir dille eleştirdi.

Muhalefet, Almanya’nın da Fransa gibi kanunu sertleştirmesi gerektiğini belirtti.

Hristiyan Demokratlar’dan Alexander Trom, “Fransa gibi diğer ülkeler, vatandaşlık kurallarını oldukça zorlaştırıyor. Siz ise tam tersine talepleri azaltıyorsunuz. Bu yeni bir yasa değil, bu yasanın yenilenmesi de değil. Siz vatandaşlığımızın değerini düşürüyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Resmi verilere göre, Almanya'da yılın ilk yarısında hakkında sınır dışı kararı verilmiş 279 bin 98 kişi bulunuyordu. İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre Eylül sonunda bu sayı 255 bine geriledi.

Bu kişilerden 205 binine sınır dışı işleminin ertelenmesini mümkün kılan "müsamaha belgesi" (duldung) verildiği ve derhal sınır dışı edilemediği belirtiliyor. Bakanlık, bu sene Eylül ayı sonuna kadar 12 bin kişinin sınır dışı edildiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2024, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER