Netanyahu: Daha yeni başladık

Netanyahu: Daha yeni başladık

 İsrail ordusu, Hamas'ın ele geçirdiği tüm bölgelerin yeniden kontrol altına alındığını duyurdu. İsrail Başbakanı Netanyahu ise "bazı silahlı Filistinliler hala İsrail içinde" dedi.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın cumartesi sabahı İsrail'e başlattığı saldırıyla birlikte çok sayıda silahlı Hamas militanı da İsrail'e girdi.

İsrail ordusu "savaş hali" ilan ederken, Hamas'ın sürpriz ve koordineli saldırılarında en az 800 İsrailli hayatını kaybetti.

İki gün süren kanlı çatışmaların ardından İsrail ordusu, Hamas'ın kontrolündeki tüm bölgelerin geri alındığını duyurdu. Ordu ayrıca Hamas militanlarının ülke topraklarında kalmış olabileceğini bildirdi.

Netanyahu: Daha yeni başladık

Benzer bir açıklama yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, "Bazı silahlı Filistinliler hala İsrail içinde" dedi. Netanyahu, Gazze'deki hava saldırıları için "daha yeni başladık" ifadesini kullandı.

İsrail Savunma Bakanlığı sözcüsü Richard Hecht, "Şu anda durumu istikrara kavuşturmayı başardık ama bazı yerlerde hâlâ çatışmalar var. Şimdi odak noktamız teröristleri yok etmek. Gazze'nin çevresindeki bölgeleri tamamen kontrol ettik" dedi.

Hecht, savaşta olduklarını ve çok sayıda sivil kaybın olduğunu sözlerine ekledi.

İsrail ordusu, Gazze yakınlarına tank ve zırhlı araçlardan oluşan ilave kuvvet konuşlandırdı. İsrail Savunma Bakanlığı da Gazze'ye sıkı kuşatma emri verdi.

İsrail Savunma Bakanı Gallant talimat verdi

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze'ye "tam abluka" emri vererek yetkililerin elektriği keseceğini, gıda ve yakıt girişini engelleyeceğini açıkladı. Gallant, İsrail'in "insansı hayvanlarla" savaş halinde olduğunu söyledi.

İsrailli güvenlik yetkilileri, bir sonraki adımın Hamas'ın askeri yeteneklerini ve nüfuzunu ortadan kaldırmak olduğunu vurguluyor.

Ordu sözcüsü Jonathan Konriks de "Görevimiz, savaşın sonunda Hamas'ın İsrailli sivilleri tehdit edecek askeri kapasitesini ortadan kaldırmaktır. Ayrıca Hamas'ın Gazze'yi kontrol edemeyeceğinden de emin olmaktır" dedi.

Hamas’ın füze saldırıları devam ediyor

Öte yandan Hams’ın İsrail topraklarına yönelik füze saldırıları da devam ediyor. Sivil yerleşim yerlerine isabet eden füzelerin can kaybına yol açtığı bildiriliyor.

Tel Aviv, Askalan ve Orşelim’de sürekli sürenler çalıyor.

Buna karşılık İsrail savaş uçakları da aralıksız bri şekilde Gazze Şeridi’ni bombalıyor.

Gazze’ye bombardımanlar sürüyor

İsrail'in saldırısında şehir merkezinde bir cami yıkılırken, İsrailli yetkililer camide Hamas militanlarının saklandığını savunuyor.

Ümmü Adil isimli Gazze sakini, “Sabah namazını bekliyorduk. Bir anda dünya başımıza yıkıldı, ne oldu diye sorduk, cami bombalandı dediler. Dışarıya koştuk, her yer toz, duman ve kan kaplıydı" diyerek yaşadıkları korkuyu anlattı.

Hamas'ın askeri kanadının sözcüsü Ebu Ubeyde, örgütün "İsrail'in Gazze'deki sivillere uyarı yapmadan saldırmaya devam etmesi halinde esirleri infaz etmekle tehdit ettiğini" söyledi.

Bombardımanlar daha şimdiden  Gazze Şehri’nde büyük yıkıma yol açtı. Yaklaşık 2 milyon kişinin yaşadığı kentte sağlık isteminde de aksaklıklar yaşanıyor.

Gazze Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref Kadra, “"Kurbanların sayısının fazla olması nedeniyle Gazze'deki tüm hastanelerde aşırı kalabalık var. Hastanelerde şehit olanların sayısı da arttı” dedi.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim’den bu yana İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 560 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 900 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

İsrail basınında da Gazze'den düzenlenen saldırılarda 800'den fazla İsraillinin hayatını kaybettiği, 2 bin 400 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2023, 08:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER