Milletvekili Elektrik kesintisi için Bakanlık önünde oturma eylemi başlattı

Milletvekilli elektrik kesintileri için Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığın önünde oturma eylemi başlattı.

Milletvekili Elektrik kesintisi için Bakanlık önünde oturma eylemi başlattı

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa ve Mardin'deki sürekli elektrik kesintilerinin vatandaşları mağdur ettiğini belirterek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde oturma eylemi başlattı. Tanal, tüm Şanlıurfa milletvekillerini eyleme destek vermeye davet etti.

Şanlıurfa ve Mardin'de elektrik kesintilerinin arttığını söyleyen CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde oturma eylemi başlattı. Tanal, "Şanlıurfa'nın Suriye'ye olan sınırından Suriye'ye ücretsiz olarak elektrik gönderiliyor ama benim vatandaşım mağdur." diyerek duruma tepki gösterdi.

"ELEKTRİK KESİLMESİ PARTİLER ÜSTÜ BİR HUSUS"

Parti fark etmeksizin tüm Şanlıurfa milletvekillerini bakanlık önündeki eyleme destek vermeye davet eden Tanal, "Elektriğin kesilmesi bir insan hakkı ihlali olması nedeniyle partiler üstü bir husustur." ifadelerini kullanarak şu açıklamayı yaptı:

"SURİYE'YE ÜCRETSİZ OLARAK ELEKTRİK GÖNDERİLİYOR"

"Bugün Şanlıurfa ve Mardin'den 100'e yakın arayan var. Sürekli elektrikler kesik. Elektriklerin Şanlıurfa ve Mardin'de sürekli kesik olması nedeniyle buna kayıtsız kalmak imkansız çünkü enerji bir insan hakkıdır. İnsan hakkından vazgeçilemez. Elektriklerin sürekli kesilmesi nedeniyle insanların sağlığı açısından onurlu bir yaşam sürdürmeleri de imkansız. Çocukların eğitimi, insanların sağlığı açısından mağduriyet yaşanıyor. Bu insanların mağduriyetini dile getirme adına Bakanlığı arıyoruz, ilgilenmiyorlar.

Oradaki elektrik yetkililerini arıyoruz, ilgilenmiyor. Vatandaşlar perişan durumda, bu açıdan sabaha kadar burada oturma eylemi yapacağım ve eğer vatandaşın bir nebze sesini duyurabilirsek, bu mağduriyeti önleyebilirsek ne mutlu bizlere. Kaldı ki Şanlıurfa'nın Suriye'ye olan sınırından Suriye'ye ücretsiz olarak elektrik gönderiliyor ama benim vatandaşım mağdur."

"BU TOPLU BİR CEZALANDIRMA"

Tanal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Şanlıurfa'daki elektrik kesintilerine ilişkin kamuoyu, 'borçları var' diyebilir. Eğer bir hanenin borcu varsa o borçtan dolayı tüm köyün elektriği kesiliyor. Bir köyde 10 evin borcu varsa o köyden önceki köylerin elektriği de kesiliyor ve bu toplu bir cezalandırmadır. Kimin borcu varsa sen onu kesebilirsin. Onu da keserken bu enerjinin bir insan hakkı olması nedeniyle bundan mahrum bırakamazsın çünkü evde asgari yaşam şartları var. Bu yaşam şartları nedeniyle çocukları, aileleri elektriksiz bırakamazsınız. Elektriksiz bırakmak buradaki yaşam kalitesini düşürmek anlamına gelir, insan hakkı ihlali anlamına gelir. Hiçbir insanı insan hakkı ihlaline mahkum bırakmaya hiçbir ekonomik veya siyasi gerekçe olamaz.

ŞANLIURFA MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI

Onurlu bir yaşam için elektrik hakikaten evlerde bir ihtiyaç. Şanlıurfa ve Mardin tarafında dünden itibaren sürekli elektrik kesintileri var ve solunum cihazına bağlı insanlar yaşıyor ve aynı zamanda diyaliz hastaları olanlar var. Bu insanlar elektriğe bağlı olarak hayatlarına devam ediyor. Elektrik bir enerji olması sebebiyle yaşam hakkıdır. Hiçbir gerekçeyle insanlar bu yaşam hakkından mahrum bırakılamaz. Burada oturma eylemimiz devam ediyor. Şanlıurfa'da benimle birlikte 14 milletvekili var. Siyasi parti ayrımı yapmaksızın, elektriğin kesilmesi bir insan hakkı ihlali olması nedeniyle partiler üstü bir husustur. Şanlıurfalı tüm milletvekillerinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önündeki bu eyleme destek vermelerini bekliyorum. Şanlıurfalıların bu mağduriyetlerine milletvekillerinin sessiz ve kayıtsız kalmamasını diliyorum."

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2024, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER