"Konuş sen nerelisin" sözüne hapis cezası istendi

"Konuş sen nerelisin" sözüne hapis cezası istendi

31 Mart yerel seçimlerde Şırnak Merkez Ömer Keçecigil İlk ve Ortaokulu’nda oy kullanmak için giden kamu görevlilerine “Konuş sen nerelisin?” diyen Süleyman Salğucak, Dem Parti Şırnak İl Başkanı Abdullah Güngen ve Tufan Ertaş hakkında “Seçmenin sandık alanına girmesine veya oy kullanmasına tehdit/cebir/şiddet kullanarak engel olmak” iddiası ile dava açıldı.

Şırnak’ta 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Tümgeneral Ömer Keçecigil İlk ve Ortaokulu'nda oy kullanmaya giden kamur görevlilerine “Konuş, sen nerelisin?” şeklinde tepki gösteren Süleyman Salğucak (61) hakkında dava açıldı. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, Salğucak ile aynı okulda Kamur görevlileribe tepki gösteren Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İl Eşbaşkanı Abdullah Güngen ve Tufan Ertaş hakkında iddianame hazırladı.

Şırnak Asliye Ceza Mahkemesi'nin kabul ettiği 3 sayfalık iddianamede, 3 isme “Seçmenin sandık alanına girmesine veya oy kullanmasına tehdit/cebir/şiddet kullanarak engel olmak” iddiası yöneltildi. İddianamede, 3 ismin emniyet ifadelerine yer verilerek, "Konuş, sen nerelisin?" tepkisinin yer aldığı görüntüler delil olarak yer aldı.

İddianamede, soruşturmanın Salğucak'ın tepkisinin yer aldığı görüntüler üzerine başlatıldığına işaret edildi.

SALĞUCAK’IN EMNİYET İFADESİ İDDİANAMEDE YER ALDI

Salğucak'ın 19 Nisan’da emniyette verdiği ifade iddianamede yer aldı. Salğucak, ifadesinde şunları belirtti: "Ben daha önceki seçimlerde hep o okulda oyumu kullanırdım. Yine aynı okul olduğunu düşünerek tek başıma gittim. Ancak oradaki görevliler okula yanlış geldiğimi, Gazipaşa Okulunda oy kullanmam gerektiğini söylediler. Tanımadığım birisi burada oy kullanan herkesin yabancı olduğunu, dışarıdan oy kullanmaya geldiklerini söylediler. Ancak ben bunu söyleyen şahsı tanımıyorum ve hatırlamıyorum. Burada oy kullananların hiçbiri Şırnaklı değil dediler. Ben okuldan çıkıp kendi oy kullanacağım okula gideceğim esnada okulun 50 metre aşağısından otobüsten bir asker indi. Tek sıra halinde oy kullanmaya gidin demesi üzerine oy kullanmaya gelen sivil şahısların asker olduğunu anladım. Bu sebeple ‘Konuş, sen nerelisin’ diye söyledim. Otobüslerin Şırnak plakalı olmaması sebebiyle askerlerin oy kullanmaya dış illerden geldiğini düşünerek söyledim. Benimle birlikte kapının önünde bulunanları tanımıyorum. Oy kullanmaya gelenlere küfretmedim, hakaret etmedim, taş atmadım, sadece sordum."

Gazipaşa Okulunda oy kullanmam gerektiğini söylediler. Tanımadığım birisi burada oy kullanan herkesin yabancı olduğunu, dışarıdan oy kullanmaya geldiklerini söylediler. Ancak ben bunu söyleyen şahsı tanımıyorum ve hatırlamıyorum. Burada oy kullananların hiçbiri Şırnaklı değil dediler. Ben okuldan çıkıp kendi oy kullanacağım okula gideceğim esnada okulun 50 metre aşağısından otobüsten bir asker indi. Tek sıra halinde oy kullanmaya gidin demesi üzerine oy kullanmaya gelen sivil şahısların asker olduğunu anladım. Bu sebeple ‘Konuş, sen nerelisin’ diye söyledim. Otobüslerin Şırnak plakalı olmaması sebebiyle askerlerin oy kullanmaya dış illerden geldiğini düşünerek söyledim. Benimle birlikte kapının önünde bulunanları tanımıyorum. Oy kullanmaya gelenlere küfretmedim, hakaret etmedim, taş atmadım, sadece sordum."

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2024, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER