Hespist'in incirleri tezgahta yerini aldı

Hespist'in incirleri tezgahta yerini aldı

Sebze ve Meyve yetiştirciliğinde ilçenin lokomotifi durumunda olan Yarbaşı köyüne özgün ürünler her mevsimde olduğu gibi yaz ayında da tezgahta yerini aldı.

Su sıkıntısına rağmen bahçeclikten vaz geçmeyen Hespistliler  siyah beyaz İncirlerin hasadına başladı. Yarbaşında yetişen incerler Batman komsiyoncuları tarafından dalında satın alındığı ifade edildi. 

Köylüler İncir, üzüm, başta olmak üzere bir çok tarımı ürününü tezgahlarda halka satışa sunduğu ifade edildi.Hespist köyünde yetiştirilen ve tadıyla rağbet gören incir pazardaki yerini aldı. İncir, özellikle kalp sağlığı ve tansiyon hastalıklarına iyi gelmesiyle bilinir ve organik olarak yetiştirilerek ağustos ve eylül aylarında satıldığı pazarda rağbet görür. Sıcak hava ise incirin olgunlaşmasını hızlandırarak daha dolgun hale gelmesini sağlar. 50 dereceye varan sıcaklar tadına tad kattığı belirtildi. 

Siirt'te, her yıl olduğu gibi bu yıl da beyaz ve siyah taze incir, kent merkezi ve ilçelerde tezgahta yerini aldı.

İncirin büyük bir kısmı yaş olarak piyasaya girerken bir kısmı da kış aylarında tüketilmek üzere kurutuluyor. Özellikle son zamanlarda içinde bulunduğumuz ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havanın incirin olgunlaşıp daha da dolgun hale gelmesini sağlıyor. İncir, pazarlarda rağbet görmeye devam ediyor. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2023, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER