Dönmez’den ‘Gabar'da petrol’ açıklaması

Dönmez’den ‘Gabar'da petrol’ açıklaması

Gabar Dağı'nda yeni bir keşif amaçlı sondaja devam ettiklerini belirten Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, “İlk veriler, sismik veriler açısından baktığımızda Esma Çevik'e göre 150 milyon varil olarak açıkladık. Ancak çok daha fazla olacağını değerlendiriyor arkadaşlarımız” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı televizyon programında, Karadeniz gazı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve enerji sektörüyle ilgili açıklama yaptı.

Karadeniz gazındaki son durumu paylaşan Dönmez, Karadeniz'deki doğal gazı 20 Nisan'da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi'ne getireceklerini söyledi.

Dönmez, "Akabinde de 1-2 hafta içinde burada kalibrasyon ve proseslerle ilgili bazı kontrollerimiz var. Mayıs ayı itibarıyla da fiilen artık ocaklarımızda kullanılır hale gelmiş olacak. 20 Nisan'da inşallah Cumhurbaşkanımız vatandaşlarımızın büyük bir kısmını memnun edecek bir müjdeyi de paylaşmış olacak" dedi.

Şırnak’ta bulunan Gabar Dağı'nda “yeni bir keşif amaçlı sondaja devam ettiklerini” ifade eden Dönmez, "Bizim petrolde şöyle bir ifade var. 'Petrol matkabın ucunda.' Şimdi matkabı döndürüyoruz, inşallah bulduğumuzda vatandaşımızla da paylaşacağız. Yani ilk veriler, sismik veriler açısından baktığımızda Esma Çevik'e göre 150 milyon varil olarak açıkladık. Ancak çok daha fazla olacağını değerlendiriyor arkadaşlarımız" dedi.

Ayrıca Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne (NGS) 1 hafta sonra ilk taze nükleer yakıt geleceğini aktaran Dönmez, "Akkuyu NGS'ye ilk taze nükleer yakıt 27 Nisan'da geliyor. O nükleer yakıt oraya geldikten sonra, o bölge bir nükleer tesis unvanını kazanmış oluyor. Nükleer yakıt geldikten sonra işletmeye alma, devreye alma testleri yapılacak. Akabinde de 1 yıl sonra elektrik üretimi gerçekleşecek. Nükleer güç santralinin inşası tamamlandığında elektrik ihtiyacının yüzde 10'u karşılanacak" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2023, 05:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER