Avrupa parlementosu göç yasasını onayladı

Avrupa parlementosu göç yasasını onayladı

Avrupa Parlamentosu yeni göç yasasını onayladı

Avrupa  Brüksel'de toplanan Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oylamada milletvekilleri, AB'nin düzensiz göçle mücadele için uzun yıllar süren tartışmaların ardından üzerinde anlaştığı Göç ve İltica Anlaşması'nı onayladı.

Avrupa Parlamentosu (AP) bugünkü oturumunda, iltica hukukunu yeniden düzenleyen reformu onayladı. Reform paketi iltica kurallarını sertleştirmeyi öngörüyor.

AB Komisyonunun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, Genel Kurulda oylama öncesinde yaptığı açıklamada "Göç politikamızı düzeltmenin zamanı geldi. Vatandaşlarımız bizden savaş ve zulümden kaçan insanları korumamızı bekliyor. Ama aynı zamanda bizden düzensiz gelişleri ve ölümcül yolculukları önlememizi ve kalma hakkı olmayanları hızla geri göndermemizi bekliyorlar. Göç ve İltica Anlaşması, budur. Anlaşma insanları korumamıza, sınırlarımızı korumamıza ve göçü düzenli bir şekilde yönetmemize yardımcı olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Johansson, oylamanın ardından sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda da "Üye ülkeler arasında zorunlu dayanışmayla dış sınırlarımızı, korunmasız kişileri ve mültecileri daha iyi koruyabileceğiz, kalmaya uygun olmayanları hızla geri gönderebileceğiz" ifadelerini kullandı.

Avrupa'da, son yıllarda giderek yoğunlaşan sığınmacı göçü nedeniyle iltica hukuku yıllardır tartışılan bir konu.

Parlamento başkanı Roberta Metsola, "Dinledik, harekete geçtik ve Avrupa çapında insanların temel endişelerinden birini yerine getirdik. Bu tarihi bir gün" dedi.

“Yeni Göç ve İltica Paktı” adı verilen ve fakat iç içe geçmiş beş ayrı mevzuattan oluşan tasarı, yasadışı göçmenlerin AB üye ülkeleri üzerindeki etkisini azaltmayı ve reddedilen göçmenlerin ülkelerine geri dönüşlerini hızlandırmayı amaçlıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER