Şırnak'lı Doktor Kanada da en prestijli bursu kazandı

Şırnak'lı Doktor Kanada da en prestijli bursu kazandı

Şırnaklı doktor Kanada'nın en prestijli bursunu kazandı

Kürt doktor Tevfik Bayram, Kanada'nın en prestijli burslarından biri olan Vanier bursunu kazandı. Bayram, doktora projesi ve CV’si ile ülke genelinde ikinci kişi seçildi. 

Kanada’nın Montreal Üniversitesi’nde çalışan Şırnaklı akademisyen Dr. Tevfik Bayram, ülkenin prestijli burslarından biri olan Vanier bursunu kazandı.

Doktora projesi ve CV'si ile Kanada genelinde ikinci kişi seçilen Bayram, bu bursun her yıl başarılı araştırmacılara verildiğini söyledi.  

Kimler başvurabilir?

Burs ister vatandaş olsun ister olmasın Kanada’daki tüm doktora öğrencilerine açık. Binlerce başvuru arasından Kanada genelinde 56 öğrenci bu yılki bursu kazandı.

Adaylar arasında Dr. Tevfik Bayram, hükümet komisyonunun kriterlerine göre Kanada'da en başarılı ikinci kişi seçildi.

Vanier'in bursu yıllık 50 bin dolar değerinde ve üç yıl sürüyor.

Dr. Tevfik Bayram bursu, ebeveyni olmayan çocukların sağlığı ve güçlendirilmesi üzerine hazırladığı doktora projesi ve araştırmasıyla kazandı.

Bu burs sayesinde araştırmalarına odaklanabileceğini belirten Bayram, “Öte yandan bu burs devlet dairelerinin kapılarını da açıyor. Araştırma yapılması ve sonuçlarının parlamento, televizyon ve medyaya yayılması için fırsatlar sağlar. Geleceğe büyük kapılar açıyor. Bu ödülü alanlar gelecekte dünyanın en iyi üniversitelerinde yer alabilirler" dedi.

Projesinin amacı

Bayram, insanların baskı, savaş, kötü ekonomi veya aile içi çekişmeler nedeniyle göç ettiğini belirterek, projesi hakkında şunları söyledi:

 “Bu insanlar kötü koşullarda ve tehlikeli yollarda seyahat ediyorlar. Yeni bir ülkeye vardıklarında birçok zorlukla karşılaşıyorlar. Hizmetler onların ihtiyaçlarına göre tasarlanmıyor ve ihtiyaçları göz ardı ediliyor. Bu sistem içerisinde hayatın kontrolü çoğu zaman onların elinde olmuyor.

Araştırmamın amacı bu insanların ihtiyaçlarının neler olduğunu ve ebeveyni olmayan göçmen çocukları güçlendirmek ve hayatlarının kontrolünü ele geçirmek için hükümetin neler yapabileceğini belirlemektir.”

Dr. Tevfik Bayram kimdir?

Şırnak'ın Gundikê Meli (Balveren) beldesinde doğdu. İstanbul Marmara Üniversitesi Tıp ve Sosyal Sağlık Uzmanlığı bölümünden mezun oldu.

Yüksek lisansını İsrail'deki Kudüs İbrani Üniversitesi'nde sosyal sağlık alanında yaptı.

Yüksek lisans tezini Ortodoks Yahudiler, laik Yahudiler ve Araplar arasındaki sağlık eşitsizlikleri üzerine, uzmanlık lisans tezini ise İsviçre'deki göçmenlere yönelik sağlık hizmetleri üzerine yazdı.

Ayrıca Türkçe bilmeyen Kürtlerin sağlık hizmetlerine neden ulaşamadığını araştırdı.

Araştırmaları birçok önde gelen bilimsel dergide yayınlandı ve birçok konferansta sunuldu.

Uluslararası düzeyde birçok burs ve ödül aldı.

Beyin kanaması geçiren çocukları konu alan çalışması, Beyin Cerrahi Derneği tarafından 2019 yılında Türkiye'de yılın en iyi araştırması ödülüne layık görüldü.

Genellikle yoksul toplulukların sağlığı konusunda çalışan Dr. Tevfik Bayram Kürtçe, İngilizce, Fransızca, Türkçe ve Farsça olmak üzere 5 dil biliyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2023, 19:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER