İdil Devlet Hastanesinde bir ilk

İdil Devlet Hastanesinde bir ilk gerçekleştirildi. Op.Dr. Serkan Özcan, katarak tanısı konulan 3 hastaya İdil devlet hastanesinde fakoemülsifikasyon yöntemi ile katarakt cerahisi gerçekleştirilmiş oldu. Hastane Başhekimliği, Hastaneye tahsis edilen modern cihazların ardında bu tip cerahi operasyonların rahatlıkla yapılabileceği ifade etti. 

İdil Devlet Hastanesinde bir ilk

İdil Devlet Hastanesinde bir il

İdil Devlet Hastanesinde bir ilk gerçekleştirildi. Op.Dr. Serkan Özcan, katarakt tanısı konulan 3 hastaya İdil devlet hastanesinde fakoemülsifikasyon yöntemi ile katarakt cerahisi gerçekleştirilmiş oldu. Hastane Başhekimliği, Hastaneye tahsis edilen modern cihazların ardında bu tip cerahi operasyonların rahatlıkla yapılabileceği ifade etti. 

İdil devlet hastanesinde 3 hastaya katarkt cerahisi operasyonun başarıyla yapıldığını ifade eden Op.Dr. Serkan Özcan katarakt hastalığıyla ilgili şu ifadelleri kullandı."Gözümüzün renkli tapakanın hemen arkasında bulunan normalde şefaf bir mercek olan lens tabakasının her hangi bir nedenle saydamlığını kaybetmesi sonucu bulanıklaşmasına, göz önünde görme netliğini bozan bir sis perdesinin oluşmasına katarakt denir.Kataraktlı gözlerde görme bulanaklığı, kataraktın derecesine göre,az bulanık görmeden başlayarak sadece ışık görecek dereceye kadar çok değişik seviyelerde olabillir.Tüm dünyada en çok körlük nedeni olarak görülen katarakt, tedavi edilebillir bir görme kaybıdır." ifade eden Özcan hastalığın belirli yaşlarda daha çok sık görüldüğünü ifade ederek açıklamalarına devam etti.

"Sıklıkla 60 yaş üzeri bireylerde görülür"

Kataraktın yaşlılık belirtisi olup, sıklıkla 60 yaşın üzerindeki bireylerde görülür.Nadiren doğuştan, yada tramva sonra olabillir.Katarkt oluşurken  hastanın uzak yada yakın uzak görmesi bozulur.Görmedeki sisleme zamanla artar. Işık yansımaları rahatsız edeci olmaya başlar. Hastanın görmesi, günlük yaşamın veya mesleğini engelleyen bir seviyeye kadar azaldığı zaman katarakt tedavi edillir." diye ifade eden operatör Özcan hastalığın Fako denilen bir yöntenle tedavi edildiğini ifade ederek açıklamasını sürdürdü.

"Kullanılan ameliyat yöntemi FAKO denilen yöntemdir " Gözde katarakt oluşmussa tek çare ameliyatır. Kullanılan ameliyat tekniği FAKO denilen yöntemdir. Bu ameliyat özel bir cihaz yardımı ile yapılmaktadır. Göze küçük bir tünel açılarak, Ultrasonik dalgaları oluşturan cihazın ucu ile göz içine girilirek kataraktlı lens yerinde parçalanrak emillir, çıkarılan lensin yerine , görme fonsiyonunu yerine getirecek  kalıcı suni  bir mercek yerleştirilir. Hastanın görüş seviyesi hastanın ihtiyacını karşılıyamıyorsa gözdeki iltihap gibi bir rahatsızlık katarakt oluşturmuşsa ya da katarakt hastanın göz tansiyonunu yükseltiryorsa  hastanın bir an evel ameliyat olması gerekir." diye konuştu.

Hastaneye tahsiz edilen modern tbbi cihazların bu tür hastalığın tedavisinde yeterli olduğunu belirten özcan göz şikayetleri olan vatandaşların hiç çekindmeden göz muayenesinden geçmelerini tavsiye etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 21:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER