İdil Devlet Hastanesi, Pandemi hastanesine dönüştürüldü.

İdil Devlet Hastanesi, alınan kararla birlikte pandemi hastanesine dönüştürüldü.

İdil Devlet Hastanesi, Pandemi hastanesine dönüştürüldü.

İdil Devlet Hastanesi, alınan kararla birlikte pandemi hastanesine dönüştürüldü.

Korona virüs şüphesi taşıyan hastalar İdil Devlet Pandemi Hastanesine getirilerek tedavi altına alınacak. Bu hastane yalnızca virüse bulaşmış ya da şüpheli olan hastalara hizmet verecek. Öte yandan, Yeni Doğan ve Çocuk Hastalıkları ve Doğum birimine de binada olduğu için bu bölümde çalışmalarda bir değişiklik olmayacak. İdil Devlet Pandemi Hastanesin'de Acil polikinlik hasta kabulüne devam edeceği, Çocuk ve Doğum poliklinklerin dışında diğer poliklinklere bakılmıyacağı ifade edildi. Hastane bahçesinde kurulan 2 çadır bugünden itibaren hizmete girdiği belirtildi.

Pandemi Hastanesi

"Kovid-19 tanısı almış (test pozitif) vakaların tedavi sürecinin yapılmış olduğu hastane olarak tanımlanır. Hastane bünyesinde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Pandemi Eylem Planına göre Pandemi Genel Koordinasyon Ekibi oluşturulmalıdır. Pandemi hastanelerinde; pandemi hastalarına ayrılmış bir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi belirlenmeli ve bu vakalar için rezerve edilmelidir. Vaka sayısının artması durumunda diğer yoğun bakım ünitesi ve servislerin hangi sıra ile ayrılacağı belirlenmelidir. Tedavisi başlamış ve devam etmesi gereken hastaların bulunduğu; onkoloji-hematoloji ve radyasyon onkolojisi klinikleri, organ nakli klinikleri ve kemik iliği nakil merkezlerindeki yataklar mümkün olduğu kadar normal olarak kullanılmaya devam edilecektir.

Pandemi hastanelerinde Kovid-19 tanısı almış hastalar dışındaki hastaların hangi servis ve yoğun bakımlarda izleneceği belirlenmelidir. Pandemi hastanelerinin yetersiz kaldığı yerlerde 2. basamak erişkin yoğun bakım ünitesi bulunan hastaneler de pandemi hastanesi olarak hizmet verecek şekilde organize edilmelidir. Pandemi hastalarına ayrılmış klinik ve yoğun bakım yataklarına gidiş güzergahı belirlenir ve bu güzergah üzerinde gerekli tedbirler alınır. Pandemi hastanelerinde gerek klinik gerekse ameliyathane ve doğumhanelerde çalışacak personelin vardiyalar şeklinde isimleri ve unvanları belirlenir.

Pandemi hastanelerinde Kovid-19 ile enfekte vakaların cerrahi müdahalelerinin yapılabileceği 1 ameliyathane odası ve kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinin olduğu hastanelerde enfekte gebelerin doğum yapabilecekleri 1 doğum odasının belirlenmesi ve rezerve olarak tutulması gerekmektedir. Pandemi hastanesinin başhekimi/mesul müdürü, normal işleyişini aksatmayacak şekilde klinik yatakların, yoğun bakımların, ameliyathanenin kullanılması ve personel görevlendirmesi konusunda tam yetkilidir.

İl Sağlık Müdürleri tüm sağlık tesislerindeki gerekli personelin il içinde yer değişikliğini yapmakta tam yetkilidir. Kovid-19 tanısı konmuş hastaların müracaat ettiği pandemi hastanesi olmayan il/ilçe hastaneleri, bu hastaların sevk algoritmasında belirlenen hastaneye gerekli önlemleri alarak sevkini gerçekleştirmelidir. Hastaların sevki il içi veya il dışı 112 Komuta Kontrol Merkezleri tarafından koordine edilir."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Orhan
Orhan - 8 ay Önce

Abi bu ne ya cizre şırnak doldumu ki sıra idil e geldi bizim yoğun bakımda 4 yatak hastane komplesinde 1 tane solunum cihazı var bu karar idil halkına risktir idil sahipsiz dır. Bu hastalık hastaneden çalışan insanlardan halka da bulaşacaktır nokta

Çok sıkıntılı bir süreç
Çok sıkıntılı bir süreç - 8 ay Önce

Çok çok sıkıntılı, gerçekler gerçekten saklanıyor’ idilde vaka sayısı çok ama çok fazladır’ ve yeteri test yapılmamakta’ insanların ciddi manada dışarı çıkmaması lazım! Salı bazarı da kurulmamalıdırr’ bir tane kadın pozitif çıkmış ve kadının öyküsüne bakıldığı zaman sadece bazara gittiğini ondan önce de evden çıkmadığını söylemiş’

SIRADAKİ HABER