Covid 19 kemençleri susturdu

Midyat,Nusaybin ve Mardin yöresinde ayda 30 üzerinde yapılan düğünlerde Kemençe çalan yerel sanatçılar, Kovid salgını nedeniyle iş yapamaz duruma geldi.

Covid 19 kemençleri susturdu

Koronavirüs salgını, bölgede yapılan düğünleri vurdu. Çalgıcılar düğünlerde çalmadıkları için işsiz kalırken, düğünlerde yasaklanınca çalgıcılar kemençlerini, sazlarını satmak zorunda olduklarını ifade etti. Midyat,Nusaybin ve Mardin yöresinde ayda 30 üzerinde yapılan düğünlerde Kemençe çalan yerel sanatçılar, Kovid salgını nedeniyle iş yapamaz duruma geldi. Şırnak,Cizre, İdil bölgelerinde yapılan düğnlerde çalan yerel sanatçılar salgın'dan itibaren bir düğüne gitmediklerini, devlet salgın sürecinde esnafa yaptığı ekonomi yardımların aynısınıda yerel sanatçılara yapmasını beklediklerini söyledi.

Koronavirüs salgını sürecinde düğün ve benzeri organizasyonların yasaklanmasıyla iş yapamaz hale gelen yerel müzik grupları, herhangi bir destek alamadıkları için enstrümanlarını satılığa çıkardıklarını söyledi. 

Koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinin en çok olumsuz etkilediği sektörlerin başında müzik sektörü geliyor. Salgın kapsamında alınan tedbirlerle düğün, nişan ve benzeri organizasyonların yasaklanması özellikle yerel müzik grup üyelerini işsiz bıraktı. Söz konusu tedbirlerden kaynaklı organizasyonlarda çekim yapan kameraman ve fotoğrafçılar da iş yapamaz hale geldi. 

Van’daki yerel müzik grupları, kameramanlar ve fotoğrafçılar da bu durumdan nasibini aldı. Yeni Van Pasajı'nda daha önce yoğunluktan kaynaklı işleri yetiştirmekte zorlanan gruplar, işyerlerinin üzerine ya "kiralık dükkan" ya da "satılık malzeme" notu astı. Birçok müzisyen ve kameraman işsizlikten kaynaklı enstrümanlarını satılığa çıkarırken, kimileri ise farklı işlerde çalışmak için kentten göç etti. Ekonomik kriz ve kendilerine herhangi bir desteğin verilmemesinden kaynaklı masraflarını karşılayamayacak halen gelen birçok müzik grubu da işyerlerinin kapısına kilit vurdu.  

Mağduriyetlerine "çare" bulunmasını isteyen müzisyen ve kameramanlar ile yaşadıkları zorlu süreci dile getirdi

YORUM EKLE
YORUMLAR
diyadin tunç
diyadin tunç - 2 yıl Önce

adnan dılxwaz yoksa halay çekmem .

SIRADAKİ HABER