Halep gar sabununa yoğun ilgi

Halep gar sabununa yoğun ilgi

Mardin'de yerli ve yabancı turistler, 11'inci yüzyılda Ortadoğu'da üretilen ve Haçlılar tarafından Avrupa'ya götürülen Halep gar sabununa yoğun ilgi gösteriyor.

Mardin'in Artuklu ilçesinde çarşıda bulunan sabuncu dükkanında yaklaşık 200 çeşit sabun bulunuyor. 100'den fazla rengi ve dizilişleri nedeniyle sabunlar müşterilerin ilgi odağı haline geldi. Bu sabunlar içinde turistler en çok, 11'inci yüzyılda Ortadoğu'da üretilen, dünyanın bilinen ilk sabunu olduğu iddia edilen ve Haçlılar tarafından Avrupa'ya götürülen Halep gar sabununa ilgi gösteriyor.

Yaklaşık 20 yıldır sabun üretip dükkanında satışa sunan Şehmus Gerehan, uzun yıllardır bu sektörde olduklarını söyledi. Gerehan, "Bu mesleği severek yapıyoruz. 200 çeşit sabunumuz var. Birçok renk de var. Bunlar da bitki ve meyvelerden oluşmaktadır. Gelen müşteriler renklerinin ve diziliş şekillerinin çok hoşlarına gittiğini dile getiriyorlar. Tabi kullandıktan sonra daha çok memnun kalıyorlar" dedi.

Doğal olması nedeni ile tercih ediliyor

Tarihte ilk bilinen sabun olduğu iddia edilen Halep gar sabununun doğal malzemelerden üretildiğini ve içerisinde hiçbir şekilde kimyasal maddenin bulunmadığını kaydeden Gerehan, "Halep gar sabunu Ortadoğu'da soda, defne ve zeytinyağından yapılan bir sabun. Haçlılar tarafından Avrupa'ya götürülüp tanıtılan ve üretimi günümüze kadar devam eden bir sabundur. Doğal bir sabundur" diye konuştu.

Bu sabunu bütün saç tiplerine uygun bir şeklide üretildiğini kaydeden Gerehan, "Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Şunu eklemek istiyorum, şu an bunu biz üretiyoruz. İçinde yemeklik zeytinyağı yani evimizde kullandığımız zeytinyağından, defne ağacı yağı ve soda var. Bugün gençlerimize baktığımız zaman saç dökülme problemleri var. Şu anda kullandığımız şampuanların neredeyse tamamında kimyasal madde var. Bu sabun, saç dökülmesine, ince ve yağlı saçlara, kırılan saçlara mükemmel bir uyum sağlamaktadır. Şu an talebi çok yüksek olan bir sabundur" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
flash flash
flash flash - 7 ay Önce

xale evdırehman biz şehir dışında ve ülke dışında olanlar meraklı gözlerle sizi izliyoruz. iyi haberler bekliyoruz. duyumlara göre çarşıda bu sabun sırası için kavga çıkmış. en son ptt kavşağında yaşar ustanın bir sabun parçasına basıp patladığı söyleniyor. . . . kulaklarımız sizde. beşire biraz sabun bağışında bulunmak istiyorum bu arada. kendisi meriti oldu

haci qırejo
haci qırejo - 7 ay Önce

abe bana bu sabun lazım nerde bulabilirim acil lazım .

SIRADAKİ HABER