Rüdaw temsilcisine saldırı

Rüdaw temsilcisine saldırı

Dekak’a fiziki saldırıda bulunan şahıs, ayrıca “Akıllı olun, burası Türkiye Cumhuriyeti” dedikten sonra hakaret ve küfretmeye başladığı belirtildi.  

Bugün Diyarbakır Ulu Cami önünde gerçekleşen olayla ilgili saldırgan hakkında suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.

Öte yandan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC), meslektaşımız Maşallah Dekak’a haber takibi sırasında yapılan saldırı girişimini kınadı.

GGC’den yapılan açıklamada, “Asıl hedefi halkın haber alma hürriyeti olan bu saldırıyı büyük bir endişeyle öğrenmiş bulunmaktayız. GGC Üyesi ve Rudaw TV Diyarbakır Temsilcisi Maşallah Dekak'a yönelik saldırı girişimini şiddetle kınıyoruz. Meslektaşımıza yapılan bu saldırı asla kabul edilemez. Dekak'ın sağlık durumunun iyi olduğunu öğrenmiş olmak bir nebze teselli verici olsa da, bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz” denildi.

“Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti olarak, basın özgürlüğüne yapılan her türlü saldırıya karşı duruşumuzu bir kez daha vurguluyoruz” denilen şunlar kaydedildi:“Bu olayın ardından, saldırıyı gerçekleştiren şahsın bir an önce adalete teslim edilmesi için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ve Cumhuriyet Başsavcılığını göreve çağırıyoruz. Bu tarz saldırılar sadece bireysel bir gazeteciyi değil, aynı zamanda basın özgürlüğünü ve demokratik değerleri hedef almaktadır.

Meslektaşımız Maşallah Dekak'a yapılan bu saldırının ardından, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti olarak yaşanan olayın takipçisi olacak, sorumluların adalete hesap vermesi için gereken her türlü çabayı sarf edeceğiz. Basın mensuplarının güvenli bir şekilde görevlerini yerine getirebilmesi için toplumun desteğini ve duyarlılığını bekliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2024, 18:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER