İsrail Basını : İstihbarat, bir yıldır Hamasın saldırılarından haberdardı

İsrail Basını : İstihbarat, bir yıldır Hamasın saldırılarından haberdardı

Haaretz gazetesi, İsrail Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırarak verdiği haberinde, İsrail askeri istihbaratının bir yıl önce Hamas'ın saldırı planlarından haberdar olduğunu, ilgili bilgilerin İsrail Genel Güvenlik Servisi'ne (Şin Bet) iletildiğini, ancak yetkili organların tehdide ‘gerekli şekilde hazırlanmadığını’ belirtti.

Haberde, “Savunma Bakanlığı yetkilileri, Hamas'ın İsrail'e yönelik geçen ay gerçekleştirdiği büyük saldırısından bir yıldan fazla bir süre önce askeri istihbaratın, örgütün Gazze Şeridi sınırını geçme planı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olduğunu söyledi” ifadelerine yer verildi.

İsrail siyasi liderliğinin de istihbari bilgilerin en azından bir kısmından haberdar olduğuna yer verilen haberde, "İsrail, tehdide gerektiği şekilde hazırlanmadı ve görünüşe göre, Gazze'deki Hamas lideri Yahya Sinvar'ın bu planı uygulamaya niyetli olduğuna inanmadı” ifadeleri kullanıldı.

Financial Times daha önce üst düzey bir İsrail askeri istihbarat yetkilisinin, 7 Ekim'deki Hamas saldırısını öngören ayrıntılı uyarıyı ‘hayali bir senaryo’ olarak nitelendirdiğini aktarmıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2023, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER