İngiltere Ezidi soykırımını resmen tanıdı

İngiltere Ezidi soykırımını resmen tanıdı

İngiltere Ezidi Soykırımı’nı resmen tanıdı

Birleşik Krallık, IŞİD'in 2014 yılında Ezidilere karşı uyguladığı katliamı resmen soykırım olarak tanıdı.

İngiliz hükümetinin resmi internet sitesinde yer alan açıklamanın, IŞİD'in Ezidilere karşı gerçekleştirdiği soykırımın dokuzuncu yıldönümü münasebetiyle düzenlenen etkinliklerden önce yapılması dikkat çekti.

İngiltere Ortadoğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı Lord Ahmed tarafından yapılan  duyuruyu IŞİD'in Ezidilere karşı işlediği soykırımın dokuzuncu yıldönümü münasebetiyle düzenlenen etkinlikler öncesinde yapıldı.

Ortadoğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı Ahmad, "Ezidi nüfusu dokuz yıl önce IŞİD'in elinde büyük acılar çekti ve bunun yansımaları bugüne kadar hissediliyor" dedi ve "hayatını kaybedenler için adalet ve hesap verebilirlik esastır" dedi.

Ahmad açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 "Bugün, Ezidi halkına karşı soykırım eylemlerinin işlendiğini tarihi bir şekilde kabul ettik. Bu kararlılık, yalnızca onların hak ettikleri tazminatı almalarını sağlama taahhüdümüzü güçlendirmeye ve anlamlı adalete erişmelerini sağlamaya hizmet ediyor.

İngiltere, teröründen etkilenen toplulukları yeniden inşa etmek ve zehirli propagandasına karşı küresel çabalara öncülük etmek de dahil olmak üzere, IŞİD'in ortadan kaldırılmasında öncü bir rol oynamaya devam edecek."

Lord Ahmad, bu yılın başlarında Kürdistan Bölgesi ve Irak'a yaptığı ziyarette, hayatta kalanlara tazminat sağlayacak olan Ezidi Hayatta Kalanlar Yasası'nın kabul edilmesindeki ilerlemeyi de memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Birleşik Krallık bugüne kadar resmen beş soykırım vakasını tanıdı: Holokost, Ruanda, Srebrenitsa, Kamboçya'da ve Ezidi halkına yönelik soykırım.

Şuana kadar 18 ülke ve uluslararası örgüt Ezdilere uygulanan bu vahşeti soykırım olarak tanıd. 

73. Ezidi Fermanı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adıyla Suriye ve Irak’ta ortaya çıkan örgüt, 2014’ün haziran ayında Musul kentine saldırarak işgal ettikten sonra 3 Ağustos'ta Şengal'i hedef aldı ve büyük bir katliam yaptı. Ezidiler bu katliamı "73. ferman" olarak isimlendirdi. 

Ezidi Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı ilçe ve çevresine yönelik barbarca saldırıda yüzlerce Ezidi Kürt toplu halde öldürüldü, çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 6 binden fazla kişiyi ise kaçırdı.

Saldırıdan kaçan yüz binlerce Ezidi ise Şengal Dağı’na, Kürdistan Bölgesi ve Rojava’ya sığındı. Hala binlercesi Kürdistan Bölgesi’ndeki kamplarda yaşıyor.

Saldırının ardından Şengal’in işgalden kurtarılması için büyük bir mücadele verildi. 13 Ekim 2015’te Başkan Mesud Barzani’nin liderliğinde yürütülen bir operasyonda Şengal, IŞİD’den geri alındı.

Yakın tarihin en vahşi katliamı

IŞİD’in tüm dünyanın gözü önünde Ezidi Kürtleri topluca katletmesi, kaçırdıklarına “savaş ganimeti” muamelesi yapılarak sistematik işkence ve cinsel saldırıda bulunması büyük bir insani suç olarak kayıtlara geçti.

Kürdistan Bölgesi hükümeti ve çok sayıda sivil toplum kuruluşları, yakın tarihte yaşanmış bu insanlık suçunun “soykırım” olarak tanınması için çeşitli düzeylerde çalışmalar yürütüyor ve uluslararası topluma Ezidilerin sesini duyurmak için çabalıyor.

2014’te dönemin Başbakanı, şimdiki Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin talimatıyla IŞİD tarafından kaçırılan Ezidi Kürtleri kurtarmak için merkezi Duhok’ta bulunan “Ezidileri Kurtarma Ofisi” kuruldu.

Ezidileri Kurtarma Ofisi’nin çalışmaları kapsamında 3 bin 500’den fazla kişi kurtarıldı. Ancak hala kaçırılanların birçoğunun akıbeti bilinmiyor.

Kürdistan Parlamentosu, 2019 yılında 3 Ağustos’u “Ezidi Soykırımı Günü” olarak ilan etti.

3 Ağustos 2014: Şengal’de Ezidi Soykırımı

En az 5000 kişi katledildi

Sadece ilk iki günde 1293 kişi katledildi

1500 Ezidi kadın cinsel saldırıya maruz kaldı

6500 Ezidi kadın ve çocuk kaçırılarak ”köleleştirildi”

400 bin kişi göç etti

1273’si kadın 1444’ü erkek 2717 Ezidi Kürt hala kayıp

Şu ana kadar 1207 kadın, 339 erkek ve 2008 çocuk kurtarıldı

325197 Ezidi göçzede hala Kürdistan Bölgesi’ndeki kamplarda yaşıyor

100 bin Ezidi dünyanın değişik ülkelerine göç etti

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2023, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER