İlber hoca kalmıştı oda açıkladı "Şırnak'ta üniversite okunmaz"

İlber hoca kalmıştı oda açıkladı "Şırnak'ta üniversite okunmaz"

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 27 Mart-2 Nisan arasında kutlanan Kütüphane Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte İlber Ortaylı öğrencilerle bir araya geldi.

Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, eğitim kurumlarının ticarileştiğini belirterek, "Bazı üniversiteleri açmasak iyi olurdu. Şırnak'ta üniversite olmaz; burada okunur. Bu çok açık bir şey. Şırnak'ta kim okur üniversiteyi ? Kim ders yapar orada ? Burada çocuk büyükşehir de okuyacak, büyükşehri görecek" diye konuştu.

Ortaylı, adının verildiği Vefa Lisesi Kütüphanesi'nde buluştuğu gençlere, eğitim ve yaşam alışkanlıkları konusunda öneride bulundu.

"Eğitim enstitülerini kapatmak cehaletten"

Eğitimin uzaktan yapılmasını yanlış bulduğunu anlatan Ortaylı, "Maalesef eski edebiyatımızı size öğretecek bir kültürümüz kalmadı. Yani eğitim enstitüleri kapatıldı. Kapatılması kötü niyetli olmadı. Şuurlu bir şeyden daha kötü. Düpedüz caheletten" diye konuştu.

Ortaylı, gençlerin şiir edebiyat ve tiyatro öğrenmek zorunda olduklarını belirterek, "Meslektaşlarıma da yönelik bir şey. Bilmek zorundasınız ve öğretmek zorundasınız" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2023, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER