Dengbej evi ziyaretçilere açıldı

Dengbej evi ziyaretçilere açıldı

Şırnakın Cizre ilçesinin Dağkapı Mahallesinde bulunan Tarihi Mehmet Ağa Kasrı(Dengbej Evi) restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından yerli ve yabancı turistler için ziyarete açıldı.

Cizre’ye gelen yerli ve yabancı Turistler Tarihi Mehmet Ağa Kasrı’na (Dengbej Evi) uğramadan ilçeden ayrılmıyorlar. Tarihi ve Turistik Mekânları ile bölgenin cazibe merkezi haline gelen Cizre, yerli ve yabancı turistlerinde ilgisini çekmeye ve ziyaret edilen yerlerin başında gelmeye başladı.

Her hafta farklı bir ziyaretçi gurubunun geldiği Cizre’de turistlerin en fazla uğradığı yer Dengbej Evi oluyor.Turistlerin tarihi mekana girmesi ile birlikte dengbejlerin kendilerine has üslubu seslendirdiği şarkı ve ezgiler yankılanmaya başlıyor. Dengbejler hem şarkılarını seslendiriyor hem de ilçenin geçmişi ve tarihi ile ilgili ziyaretçileri bilgilendiriyorlar.
Cizre başta olmak üzere bölge genelinde bulunan Dengbejlerin amacı dengbejlik geleneğinin yaşatarak bölgenin kültürünü, örfünü adetini, inançlarını dengbejlik üzerinden dillendirerek gelecek nesillere aktarmaya çalışıyor.

Cizreli Dengbejlerin yanı sıra Dengbej Evinde ziyaretçileri karşılayan diğer bir sima ise renkli giyim ve kuşamı ile Cizrelilerin tabiri ile “Aziz Amca” karşılıyor.Kendine has renkli giyim ve kuşamı,elinde taşıdığı muhteşem tesbihi ve yöreye has oynadığı oyunlar ziyaretçileri mest ediyor.
Cizre’ye gelen yerli ve yabancı turistler bu aktiviteleri tüm renkliliği ile yaşamak için Mehmet Ağa Kasrı’nı (Dengbej Evi) ziyaret edebilirler.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2023, 23:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER