Asgari ücret belli oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda asgari ücretin 2018  yılı için brüt 2 bin 29 lira, net bin 603 lira olarak belirlenmesine ilişkin  karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Asgari ücret belli oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda asgari ücretin 2018  yılı için brüt 2 bin 29 lira, net bin 603 lira olarak belirlenmesine ilişkin  karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Karar tebliğine göre, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 39'uncu maddesi  gereğince iş sözleşmesi ile çalışan ve bu kanun kapsamında olan veya olmayan her  türlü işçinin asgari ücretini tespit etmekle görevli Asgari Ücret Tespit  Komisyonu 1 Aralık'ta başladığı çalışmalarını düne kadar sürdürdü ve 4 toplantı  yaptı.

Komisyon, milli seviyede tek asgari ücret tespitine oy birliğiyle,  işçinin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretinin 1 Ocak-31 Aralık  2018 tarihleri için 67,65 lira olarak tespitine işçi temsilcilerinin muhalefetine  karşılık oy çokluğuyla karar verdi. Bu kararın Resmi Gazete'de yayımlanması da oy  birliğiyle kararlaştırıldı.

Kararda, belirlenen ücretin gerekçeleri de yer aldı. Asgari ücretin,  ödenmesi zorunlu en az ücret olduğu vurgulanarak, bunun belirlenmesini düzenleyen  Asgari Ücret Yönetmeliği uyarınca söz konusu ücretin pazarlık ücreti olmadığı  belirtildi.

Komisyonun, asgari ücretin belirlenmesi sırasında bu çerçevede bir  karar alınması için çalıştığı, işçilerin geçim koşulları ve 2018 yılı enflasyon  hedefi gibi faktörleri değerlendirdiği bildirildi.

Bu çerçevede komisyon tarafından belirlenen işçinin 67,65 lira  tutarındaki günlük asgari ücreti 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek.

İşveren ile devlet kesimi temsilcilerinin oy çokluğu ile belirlediği  asgari ücrete ilişkin kararda, işçi temsilcilerinin karşı oy gerekçelerine de  değinildi.

Karara muhalefet eden Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu  (Türk-İş) temsilcilerinin karşı oy gerekçesinde, Anayasa'nın 55'inci maddesindeki  "Asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları ve ülkenin ekonomik durumu  da göz önünde bulundurulur." ifadesine atıf yapıldı.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) komisyona sunduğu hesaplamalara  göre, 2017 yılı kasım ayı itibarıyla ağır bir işte çalışan bekar bir işçinin  aylık harcama tutarının net bin 893 lira 90 kuruş olduğu belirtilen gerekçede, bu  hesaplamada çalışanın ailesinin dikkate alınmadığı ve asgari ücretin tespitinde  işçilerin beklentilerinin karşılanmadığı ifade edildi.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

ASGARİ Ücret Tespit Komisyonu, 2018 yılı asgari ücret rakamını brüt olarak 2029 lira, net ise 1603 lira olacak şekilde açıklamıştı. Yasal kesintiler yapılıp asgari geçim indirimleri dahil edildikten sonra asgari ücretlinin eline geçecek net tutarlar da belli oldu.

Buna göre ücret tutarları şöyle oluştu:

Bekar-Çocuksuz: 1603,12 lira 

Evli-Eşi çalışmayan: 1633,57 lira 

Evli-Eşi çalışmayan +1 çocuklu: 1656, 40 lira

Evli-Eşi çalışmayan +2 çocuklu: 1679,23 lira

Evli-Eşi çalışmayan +3 çocuklu: 1709,67 lira

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER