Almanya'da bilim insanları felçli fareyi yeniden yürüttü

Almanya'da bilim insanları felçli fareyi yeniden yürüttü

Almanya'da yürütülen bir araştırmada omurilik hasarı nedeniyle felç olan bir fare, beyne 'tasarım proteini' enjekte edilerek bugüne dek memelilerde onarılamaz olduğu düşünülen bir sinirsel bağın yeniden kurulması yoluyla yeniden yürütüldü. Omurilik hasarlı fareyi yürütmeyi başaran Almanya'daki bir bilim ekibi, tasarım proteini kullanarak felç olmuş farenin sinir hücrelerini uyarıp canlandırdı.

Reuters'a konuşan araştırma ekibinin başındaki Dietmar Fischer, "Çalışmamızın özel yanı, proteinin kendisini üreten sinir hücrelerini uyarmak için kullanılmanın ötesinde beyin aracılığıyla daha ileri taşınması" diyerek ekledi: "Bu şekilde, nispeten küçük bir müdahaleyle, çok fazla sayıda siniri yenilenmesi için uyarıyoruz ve bu da farelerin tekrar yürüyebilmesiyle sonuçlanıyor."

Sputnik'in aktardığına göre Fischer, tedavi gören felçli farelerin 2-3 hafta sonra yürüyebildiğini söyledi.

Ruhr Üniversitesi web sitesinde yapılan açıklamaya göre tedavi, hiper-interlökin-6 adı verilen proteini üretmek için beyne genetik bilgi taşıyıcılarının enjekte edilmesini içeriyor. Fischer'in ekibi tedaviyi daha da ilerletmek üzerinde çalışıyor. "Yöntemimizin daha büyük memelilerde işe yarayıp yaramadığını görmemiz lazım. Domuzları, köpekleri ya da primatları düşünüyoruz örneğin" diyen Fischer, bunlarda işe yararsa tedavinin insanlarda güvenli olup olmadığı aşamasına geçeceklerini belirterek "Bu kesinlikle uzun yıllar alacaktır" vurgusunu yaptı. (Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2021, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER