Kürtçe için başlatılan yürüyüş Kocaelide yasaklandı

Kürtçe için başlatılan yürüyüş Kocaelide yasaklandı

Kürt Dili Hareketi Derneği'nin, Kürtçe'nin zorunlu ders olması ve resmi dil yapılması taleplerine dikkati çekmek amacıyla İstanbul'dan Ankara'ya yapılacak yürüyüşün Kocaeli ayağına yasaklama geldi.

Kocaeli'de yürüyüş, açık ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma, bildiri dağıtma gibi eylem ve etkinliklere 7 gün süreyle yasaklandı.

Valilikten yapılan açıklamada, sosyal medya hesapları üzerinden 'Kürt Dili Hareketi Derneği' başkan ve üyelerince 'Kürtçe dil hakları talepleri'ne dikkati çekmek amacıyla il sınırlarından başlamak üzere Ankara'ya yürüyüş yapılacağı yönünde paylaşımların görüldüğü belirtildi.

Bu kapsamda 'milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliği ile genel asayişin korunması' gerekçesiyle bazı kararların alındığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesinin (a) ve (c) fıkraları ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesinin hükümleri gereğince Kocaeli il sınırları içerisinde bu kapsamda yapılacak her türlü (yürüyüş, açık ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, çadır kurma, meşale yakma, el ilanı/bildiri, broşür dağıtma, protesto eylemi ve benzeri) eylem/etkinlikler ile bu eyleme destek vermek amacıyla gelen araçların ve şahısların il sınırlarına girişleri, 31 Ekim saat 00.01'den 6 Kasım saat 23.59'a kadar 7 gün süreyle yasaklanmıştır."

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2023, 21:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Azad
Azad - 8 ay Önce

Dema mijar Kurd, Kurdî, Kurdistan be dewleta dagirker bilêz li hember derdikeve û rûyê xwe yê hov nîşan dide.

Azad
Azad - 8 ay Önce

Dema mijar Kurd, Kurdî, Kurdistan be dewleta dagirker bilêz li hember derdikeve û rûyê xwe yê hov nîşan dide.

SIRADAKİ HABER