'Güvenlik soruşturması' Resmi Gazete'de yayımlanarak yasalaştı

'Güvenlik soruşturması' Resmi Gazete'de yayımlanarak yasalaştı

Kamuya ilk kez atanacaklar için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması getiren 18 maddelik yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Muhalefetin oylarıyla reddedilen ve daha sonra tekrar getirildiği Meclis'ten geçen, kamuya ilk kez atanacaklar için "güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması" getiren 18 maddelik yasa Resmi Gazete'de yayımlandı. 

YASADA NELER VAR?

Meclis'teki ilk görüşmede iktidar yeterli çoğunluğu sağlayamamış, tasarı muhalefet partilerinin oylarıyla reddedilmişti. Tasarı bir süre sonra tartışmalar ve itirazlar eşliğinde tekrar gündeme getirildi ve Cumhur İttifakı'nın oylarıyla Meclis'ten geçti. 

AK Parti’nin önergeleriyle Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Teklifi'nde yapılan değişikliğe göre kamuda çalışacak öğretmen adaylarına ve Dışişleri Bakanlığı'nda görev yapacak diplomatik kariyer memurlarına da güvenlik soruşturması yapılacak.

Yasada "güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması birlikte yapılacaklar" şu şekilde sıralanıyor:

- Kurum ve kuruluşlarda, yetkili olmayan kişilerin bilgi sahibi olmaları halinde devlet güvenliğinin, ulusal varlığın ve bütünlüğün, iç ve dış menfaatlerin zarar görebileceği veya tehlikeye düşebileceği bilgi ve belgelerin bulunduğu gizlilik dereceli birimler,

- Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, jandarma, emniyet, sahil güvenlik ve istihbarat teşkilatlarında çalıştırılacak kamu personeli,

- Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde çalışacak personel,

- Üst kademe kamu yöneticileri,

- Özel kanunları uyarınca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi tutulan kişiler,

- Milli güvenlik açısından stratejik önemi haiz birim, proje, tesis, hizmetlerde statüsü veya çalıştırma şekline bağlı olmaksızın istihdam edilenler."

GÜVENLİK SORUŞTURMASININ KAPSAMI

Yasada, arşiv araştırmasının kapsamı ile güvenlik soruşturması kapsamında bakılacak konular da yeniden düzenleniyor. Arşiv araştırması, kişinin "adli sicil kaydının, kişinin kolluk kuvvetlerince halen aranıp aranmadığının, kişi hakkında herhangi bir tahdit bulunup bulunmadığının, kişi hakkında kesinleşmiş mahkeme kararları ve Ceza Muhakemesi Kanunu'nun ilgili hükümleri kapsamında alınan kararlar ile kişi hakkında devam eden veya sonuçlanmış olan soruşturma ya da kovuşturmalar kapsamındaki olguların, hakkında kamu görevinden çıkarılma ya da kesinleşmiş memurluktan çıkarma cezası olup olmadığının mevcut kayıtlardan bakılmasını" kapsayacak.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2021, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER