Iran'lı türistler Van'a akın ediyor...

Iran'lı türistler Van'a akın ediyor...

Yılbaşı Van'da geçirmek isteyen Rojhılatlı ve İranlı turistler, kente akın etmeye başladı. Otellerin doluluk oranlarının yüzde 100'e ulaştığını belirten Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, "Van'da kayıtlı otellerimizin günlük yatak kapasiteleri 12 bin, kayıtlı olmayanlarla birlikte 15 bini buluyor. 2022 yılında 434 bin turist giriş yapmıştı. Bu yıl 160 bin İranlı daha fazla ilimize geldi" dedi.

Rojhılat (Doğu Kürdistan) ve İran'dan alışveriş yapmak için Van’a giden turistlerin sayısı, her geçen artıyor. Turistler, her yılbaşı olduğu gibi, bu yıl da eğlenmek için Van'ı tercih etti.

3 günlük yeni yıl tatili için Van’a giden turistler, günler öncesinden otellere rezervasyon yaptırdı. Yeni yıl öncesi otellerin rezervasyonları yüzde 100'e ulaşırken, turistler de Saray ilçesindeki Kapıköy Gümrük Kapısı'ndan akın akın geldi.

“600 bin turist giriş yaptı”

DHA’ya konuşan Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, son 1 yılda Kapıköy Sınır Kapısı'ndan kente 600 bin turistin giriş yaptığını söyleyerek şunları ifade etti:

"Van'da kayıtlı otellerimizin günlük yatak kapasiteleri 12 bin, kayıtlı olmayanlarla birlikte 15 bini buluyor.

İranlı misafirlerimizin gelişi ile otellerimizin doluluk oranları yeni yılda yüzde 100'e ulaşmış olacak. Kente gelen bir turist günlük 500 dolar harcıyor.

Bunu 600 bin kişi ile çarptığımızda yıllık 300 milyon dolar, yani bizim paramızla 900 milyon TL ediyor. İranlı misafirlerimizi ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Gelen İranlı misafirlerimiz, kentin ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

Konaklama sektöründen giyime, kafe, restoran ve değişik sektörlerdeki esnafımız buradan büyük kazanç sağlıyor. Turizm, tabana yayılan bir gelir. Herkesin faydalanabileceği bir gelir. Bu sektörde elde edilen gelirden, hem ilimiz, hem de ülkemiz faydalanıyor."

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2023, 18:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER